Tableta të lira me cilësi të mirë

Ne ju prezantojmë vendin tuaj të preferuar për shikoni analizat, krahasimet dhe opinionet e tabletave aktualë të lirë sa herë që po mendoni të blini një nga këto pajisje.

Një tabletë është një pajisje celulare me një lidhje interneti që funksionon në mënyrë të ngjashme me telefonat celularë inteligjentë, i lehtë, me ekrane me prekje dhe aplikacione falas që mund të shkarkohen lehtësisht. Artikujt më të shquar:

Tabletat më të lira

Këtu është një përzgjedhje e tabletave më të lira që mund të blini tani.

Për të bërë këtë tabelë krahasuese kemi marrë parasysh:

 • Vetëm më të shiturit: Zakonisht, produktet që shiten më shumë janë për shkak se ato përmbushin pritshmëritë e përdoruesve. Për këtë arsye, në tabelën e mëposhtme do të shfaqen vetëm modelet më të shitura nga përdoruesit, gjë që ju siguron të blini një tabletë të testuar tërësisht nga mijëra klientë, me të cilët siguroheni që të mos keni problem me të.
 • Reagime pozitive: të lidhura me shitjet janë vlerësimet. Nëse një tablet shitet shumë, do të ketë edhe shumë opinione, ndaj nëse janë pozitive është një shenjë e mirë. Në krahasimin e tabletave të lirë do të shihni vetëm produkte me të paktën katër yje, kështu që shënimi është praktikisht i jashtëzakonshëm. Përveç kësaj, në dosjen e çdo produkti do të mund të lexoni mendimet e shumë përdoruesve që e kanë blerë dhe janë të kënaqur me të.

Me këto dy ambiente mund të blini tabletin tuaj të ri me një garanci të plotë kënaqësie:

Krahasime të lira të tabletave

Nëse ende nuk jeni të sigurt se cilin të zgjidhni, gjatë këtij artikulli do t'ju shpjegojmë se çfarë duhet të keni parasysh kur blini një tabletë të lirë:

Tableta të lira sipas madhësisë

Tableta të lira sipas çmimit

Tableta të lira sipas llojit

Tableta të lira për përdorim

Tableta të lira sipas markës

Nëse jeni duke kërkuar tableta të lira, mund t'i kushtoni vëmendje të veçantë disa markave që ju ofrojnë pikërisht atë që kërkoni, por pa zhgënjyer. Këto marka janë:

CHUWI: Ky prodhues tjetër kinez po revolucionarizon gjithashtu rrjetet për produktet e tij cilësore dhe çmimet e ulëta. Përveç kësaj, marka ka tërhequr shumë vëmendje edhe duke u përpjekur të imitojë Apple me dizajnin e saj. Këto tableta të lirë zakonisht kanë performancë të mirë falë harduerit të tyre të fuqishëm, si dhe teknologjisë 4G LTE, tastierave dhe stilolapsave dixhitalë në disa prej modeleve të tyre. 

Amazon: Gjigandi i shitjeve online ka gjithashtu pajisje celulare shumë të lira dhe cilësore, siç janë tabletët e tij Fire. Mund të gjeni modele si Fire 7 (7 "), ose Fire HD 8 (8"). Janë modele shumë kompakte, me performancë të mirë, autonomi të mirë dhe ekran cilësor. Ata kanë një sistem operativ FireOS, domethënë një modifikim të Amazon bazuar në Android (dhe i pajtueshëm me aplikacionet e tyre). Ky sistem vjen me disa aplikacione të para-instaluara të Amazon, kështu që do të jetë ideal nëse i përdorni këto shërbime rregullisht (Prime Video, Music, Photos,…). 

Huawei: është një nga kompanitë më të fuqishme dhe inovative në Kinë, që ofron gjithmonë teknologjinë më të fundit, performancë të lartë, një sistem operativ të përditësuar, një dizajn shumë të kujdesshëm dhe disa veçori që do t'i gjenit vetëm në disa premium, si p.sh. shtresë alumini. Të gjitha këto do të mund t'i merrni për pak dhe me garancitë maksimale që ofron një markë e tillë, pa rrezikuar të zgjidhni marka të tjera të lira që gjenerojnë mosbesim. 

Lenovo: Ky gjigant tjetër kinez është gjithashtu ndër kompanitë më të rëndësishme në sektorin e teknologjisë. Kjo jep një qetësi të madhe mendore kur zgjidhni produktet e tyre, duke ditur se po merrni vërtet atë që prisni nga një prodhues i tillë. Përveç kësaj, tabletët e tyre kanë çmime mjaft konkurruese, dhe me karakteristika teknike shumë të mira. Përveç kësaj, ato priren të kenë një dizajn të kujdesshëm dhe ekrani i tyre nuk ka pothuajse asnjë kornizë, gjë që është shumë pozitive për të maksimizuar sipërfaqen e punës duke zvogëluar dimensionet. 

SAMSUNG: Është një nga të mëdhenjtë e teknologjisë në fushën e pajisjeve mobile, së bashku me Apple. Marka është sinonim i cilësisë më të lartë dhe harduerit më të fundit, si dhe një sistem operativ që mund të përditësohet nga OTA për të pasur të gjitha përditësimet dhe arnimet e sigurisë. Sigurisht, firma koreano-jugore është një nga liderët në zhvillimin dhe prodhimin e paneleve të ekranit, kështu që ekrani do të jetë një nga pikat e forta të saj. Dhe, megjithëse nuk janë më të lirat, disa modele të vitit të kaluar ose nja dy vite më parë mund t'i gjeni për shumë pak. 

APPLE: ata nga Cupertino shquhen për dizajnin e tyre të kujdesshëm dhe minimalizmin, si dhe ofrojnë një pajisje dhe sistem shumë të sofistikuar. Gjithmonë në krye të teknologjisë, me pajisje shumë të optimizuara për të arritur performancën dhe autonominë maksimale. Përveç kësaj, ata kujdesen për çdo detaj, dhe kontrolli i cilësisë është i shkëlqyer, kështu që ju do të merrni një pajisje shumë të qëndrueshme. Dhe, pavarësisht se është marka më e shtrenjtë, mund të gjeni edhe disa modele të vjetra me çmime mjaft atraktive.

Karakteristikat teknike të tabletave

Nëse nuk jeni shumë i përfshirë ose i përfshirë në temën e teknologjisë, ka të ngjarë që të dëshironi të rishikoni shpejt disa nga konceptet që mund të shfaqen në rishikimet ose tabletat e tabletave si në faqen tonë ashtu edhe në të tjera. Mos u shqetësoni, janë vetëm disa skeda të vogla.

Ekran

ekran tableti

Pjekuria e teknologjisë ka bërë që panelet të bien shumë në çmim, aq më tepër kur bëhet fjalë për përmasa më të vogla, siç janë ato të montuara në pajisje celulare. Prandaj, fakti që është një tabletë i lirë nuk është një pengesë që të mos keni një ekran cilësor ose një madhësi të mirë.

 • Ju mund të gjeni panele nga 7 "në dimensionet 10", 12" ose më shumë në disa raste. 
 • Rezolucionet janë zakonisht shumë të ndryshme, por në përgjithësi ato kanë tendencë të variojnë nga ekranet HD të disa pajisjeve të lira, në disa më të larta se 2K. Natyrisht, sa më i madh të jetë ekrani i zgjedhur, aq më i lartë duhet të jetë rezolucioni për të ruajtur një raport të mirë të densitetit të pikselit, gjë që është e rëndësishme kur shikoni nga afër. 
 • Sa i përket teknologjive të paneleve, ato zakonisht do të jenë ekrane IPS, me rezultate të shkëlqyera ndriçimi dhe ngjyra të gjalla, si dhe do të jenë shumë të shpejta për sa i përket freskimit dhe kohës së reagimit. Nga ana tjetër ka OLED, të cilat montojnë gjithashtu disa njësi. Në këtë rast, ato kanë një kontrast të mrekullueshëm, me të zezë më të pastër, kënd të jashtëzakonshëm shikimi dhe konsum më të ulët të energjisë, për të zgjatur më shumë jetëgjatësinë e baterisë. 
 • Është gjithashtu e rëndësishme të kontrolloni shkathtësinë e ekranit, veçanërisht nëse dëshironi që ai të shikojë video ose të luajë lojëra video. Parametrat që duhen monitoruar në këtë drejtim janë shpejtësia e rifreskimit, e cila duhet të jetë sa më e lartë (p.sh.: 120 Hz) dhe koha e përgjigjes, e cila duhet të jetë sa më e ulët (p.sh.: <5 ms). Shpejtësia e rifreskimit tregon numrin e herëve që imazhi përditësohet në çdo sekondë, ndërsa koha e përgjigjes është koha që i duhet një piksel për të ndryshuar ngjyrën (e rëndësishme për të ruajtur mprehtësinë e mirë kur ka lëvizje në imazhe). Prandaj, të dyja ndikojnë në cilësi. 

Processor

Procesori është në thelb qendra operative e sistemit të tabletit. Çdo gjë që ne i dërgojmë kalon përmes tij dhe për këtë arsye ai i ekzekuton urdhrat dhe udhëzimet tona pa pyetur pse. Sa më shpejt të jetë, aq më herët do të kryhen këto udhëzime.

Markat që do të tingëllojnë do të jenë Intel dhe AMD. Dhe brenda modeleve më normalja do të jetë ARM, MediaTek, Atom ose Snapdragon. Nuk është diçka për të cilën duhet të shqetësoheni shumë pasi procesorët në përgjithësi tashmë japin mjaft nga vetja dhe nuk keni pse ta shikoni shumë nëse nuk dëshironi t'i jepni një performancë të madhe tabletit tuaj, por për këtë, kompjuterët tashmë janë atje.

RAM

RAM është "memorie me akses të rastësishëm". Përdoret në sistemin tonë për të përpunuar të dhëna. Sasia e RAM-it shkon në Megabajt ose Gigabajt (këto sekonda ju interesojnë më shumë). Përdoret për të përpunuar video, lojëra, programe. Procesori për të cilin folëm e bën këtë RAM të funksionojë sikur të ishte një draft, në mënyrë që të mund të zhvilloni pjesën tjetër të udhëzimeve me shpejtësi më të madhe dhe të mos shqetësoheni për çështje të tjera.

Ajo që ju kërkoni është një tablet me më shumë se 2 GB RAM, nëse doni diçka të rangut të mesëm. Inferior ndaj kësaj do të ishte tashmë një tablet për t'u përdorur gjatë shfletimit ose shumë herë pas here.

Memorje e brendshme

Çelësi i tabletit me kartë SD

Shumica e tabletave pranojnë karta memorie të jashtme, të paktën në Android, iPad jo më. Pra, nëse dëshironi të blini një nga këto pajisje, por nga marka Apple, është diçka që duhet ta shikoni mirë. Përndryshe, nëse dëshironi një me sistem operativ Android (nga Google) nuk keni pse ta shikoni aq shumë.

Vetëm mbani në mend se mund të zgjeroni memorien e brendshme (ku ruani fotot, videot dhe dokumentet) me një kartë microSD që mund të blihet me një çmim të mirë pa kërkuar shumë.

Conectividad

Tabletat zakonisht kanë lloje të ndryshme lidhjesh

Lidhja me valë: teknologji që nuk kërkojnë instalime elektrike.

 • WiFi: lejon lidhjen me internetin me valë, për sa kohë që jeni brenda mbulimit të një ruteri. 
 • LTE: kanë një vend të kartës SIM, duke shtuar kështu një shpejtësi të dhënash, si pajisjet celulare. Kjo ju jep mundësinë të përdorni 4G ose 5G në mënyrë që të mund të lidheni me internetin kudo që të jeni, pa pasur nevojë të vareni nga ndonjë rrjet WiFi. 
 • Bluetooth: Kjo teknologji tjetër ju lejon të lidhni pajisjet e përputhshme. Për shembull, mund ta përdorni tabletin tuaj si telekomandë për televizorin tuaj inteligjent, ose të lidhni me të kufjet me valë, tastierat e jashtme, altoparlantët BT, shiritat e zërit, të ndani të dhëna midis pajisjeve, etj.

Portet: për lidhjen e instalimeve elektrike. 

 • USB: Portat MicroUSB ose USB-C zakonisht përdoren për të ngarkuar bateritë. Megjithatë, ato ndonjëherë mbështesin OTG, e cila ju lejon të lidhni pajisje të jashtme USB me këto porte, sikur tableti juaj të ishte një PC. Për shembull, mund të lidhni një USB të jashtëm. 
 • microSD- Slotet e kartave të kujtesës ju lejojnë të shtoni më shumë kapacitet ruajtjeje si një shtesë në memorien e brendshme. Përveç kësaj, ju lejon të nxirrni kartën me të gjitha të dhënat tuaja nëse pajisja prishet, diçka që nuk do të mund ta bëni me memorien e brendshme. 
 • fole audio: është lidhja për kufjet ose altoparlantët e jashtëm të përputhshëm me këtë AUX 3.5 mm. 

Sistemit operativ

Sistemi operativ ose sistemi operativ është ndërfaqja përmes së cilës mund të ndërveproni me tabletin tuaj. Ato janë një grup softuerësh/programesh të përgatitur për të qenë në funksion ndërsa jeni duke përdorur tabletin tuaj. Pra, mund të themi se është ai që vepron si një person i tretë në mënyrë që ju të mund të komunikoni me pajisjen tuaj.

Android dhe Windows do t'ju duken të njohura, por ka edhe iOS (i prodhuar nga Apple) dhe FireOS (krijuar nga Amazon). Sinqerisht mendojmë se janë të gjitha të mira dhe të lehta për t'u përdorur dhe për t'u mësuar, por ajo që ka pasur më shumë ka qenë gjithmonë ose Android ose Windows.

peshë

Është e rëndësishme që pesha e lehtë, nën 500 gram për ekranet deri në 10 "dhe rreth 350 gram për 7".

Në varësi të madhësisë më të madhe apo më të vogël, kjo peshë mund të ndryshojë, përveç materialeve të përdorura në përfundim ose madhësisë së baterisë.

Është e rëndësishme që ajo të jetë e lehtë në mënyrë që të mos jetë e pakëndshme për ta mbajtur për një kohë të gjatë. Dhe ky faktor bëhet veçanërisht i rëndësishëm nëse u drejtohet të miturve, pasi ata priren të kenë më pak forcë se të rriturit. 

Çfarë bëjmë ne në tableta të lira?

Po kërkoni tableta të lira? Atëherë ju jeni në vendin e duhur. Kjo faqe interneti është publikuar për t'ju sjellë analizat dhe krahasimet më të mira në botën e teknologjisë dhe, më konkretisht, të tabletave. Qëllimi dhe prioriteti ynë është t'ju ndihmojmë si dhe t'ju këshillojmë kur blini një tablet, në mënyrë që të kurseni para me blerjen.

Eksperti ynë IT nga Tableta të lira Ai është një inxhinier i sistemeve kompjuterike dhe rrjeteve, kështu që do të përpiqet t'ju shpjegojë sa më qartë të jetë e mundur të gjitha modelet që ekzistojnë aktualisht, në mënyrë që në këtë mënyrë të jetë shumë më e lehtë për ju të blini tabletin tuaj të ri të lirë, në mënyrë që të merrni vendimin tuaj. me një garanci të plotë se jeni duke blerë një produkt që i përshtatet nevojave tuaja.

Sigurisht, pak nga pak ne do të përmirësojmë dhe përditësojmë udhëzuesin tonë të blerjes së tabletave me ofertat më të mira dhe modelet e reja të lançuara nga prodhuesit. Nëse doni të dini më shumë për ne, mos e humbisni seksionin tonë kush jemi.

Cilin duhet të blej?

Ju mund të jeni duke menduar se cilin duhet të zgjidhni. Më pas ka një sërë gjërash që duhet të pyesni veten: Nëse e dëshironi me apo pa kamera, lidhje interneti me valë (Wifi) apo 3G, nëse do ta përdorni në shtëpi apo duke pirë një kafe etj. Kërkoni atë që po kërkoni në këtë faqe dhe do ta gjeni.

Për të hyrë më thellë në zgjedhjen tuaj, ne kemi bërë një artikull rreth çfarë tabletë të blesh për njerëzit që ende nuk e kanë të qartë. Ju do ta shihni atë ka tableta me çmim të mirë dhe me veçoritë që kërkoni dhe përdorimin që dëshironi t'i jepni.

Diapazoni i çmimeve

Ne ju ndihmojmë të zgjidhni shpejt. Sa doni të shpenzoni?:

300 €

* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Tregu i parë masiv u shfaq në vitin 2010 me lançimin e parë të Apple iPad me një çmim stratosferik. Që atëherë, disa konkurrentë duke përfshirë Samsung, Google dhe Amazon kanë lançuar një shumëllojshmëri të gjerë të këtyre pajisjeve.

Aktualisht mund të blini një tabletë për një çmim më pak se 100 euro edhe pse ne rekomandojmë që ata të jenë pranë nga 100 deri në 250 euro në varësi të karakteristikave që ju nevojiten. Pa dyshim ka edhe tableta të më shumë se 300 euro edhe pse nëse nuk do t'i jepni një përdorim shumë kërkues, nuk është e nevojshme të shpenzoni kaq shumë.

Për shkak të konkurrencës aktuale në këtë treg nuk ka nevojë të shpenzoni një pasuri në marrjen e këtyre kompjuterëve të vegjël. Ka tableta të lirë me karakteristika të shkëlqyera Për nevojat tuaja, për këtë kemi bërë një krahasim të çmimeve të tabletave në rast se buxheti juaj lëviz në një gamë të kufizuar. Ka diçka për të gjitha buxhetet.

Çfarë mund të bëjë një tablet për mua?

Është i lehtë dhe intuitiv për t'u përdorur, i rehatshëm për t'u mbajtur për shkak të madhësisë së tij të vogël dhe ato ndizen shumë shpejt për t'ju ofruar lidhje pothuajse të menjëhershme me internetin ose aplikacionet.

Këto mund të shkarkohen për të shtuar një gamë të gjerë funksionesh praktike dhe argëtueseNga vizatimi dhe luajtja e lojërave deri te aktivitetet e punës si Word ose Excel.

L përdorimet më të zakonshme e njërës prej këtyre pajisjeve përfshijnë: Leximin e librave, gazetave dhe revistave, lundrimin në internet, luajtjen e lojërave, shikimin e televizorit, dërgimin dhe marrjen e e-maileve, kryerjen e telefonatave video, shkrimin... Mund të keni të gjitha këto funksione pa sakrifikuar cilësinë.

A ka tableta me çmim të mirë dhe me cilësi të mirë?

Patjetër! Dhe nuk keni nevojë të kërkoni çdo veçori në të wikipedia sepse këtu ju ofrojmë të gjithë informacionin që ju nevojitet për të blerë një tabletë. Gjithashtu në krahasimet tona nuk do të përfshijmë asnjë nga këto pajisje që ne vetë nuk do të zgjidhnim. Për të blerë tableta do t'ju duhet të shqetësoheni vetëm për atë që dëshironi dhe ne do të kemi tashmë informacionin e organizuar në mënyrë që të mund të kërkoni dhe gjeni më të mirën sa hap e mbyll sytë.

Ne mund t'ju ndihmojmë në më shumë gjëra

Ne jo vetëm shqyrtojmë tabletat më të spikatur në treg, por shërbejmë edhe si udhërrëfyes. Ne kemi disa udhëzues që po zhvillojmë pasi kemi hasur në përdorues që na kanë shkruar në komente. Këtu keni një listë të vogël dhe mbani mend se nëse keni ndonjë pyetje, ne jemi gjithmonë të hapur në komente për të lexuar pyetjet tuaja dhe për t'ju përgjigjur.

 • Çfarë sistemi operativ duhet të ketë tableti im? Me këtë publikim ne përpiqemi t'ju bëjmë ta shihni këtë pa marrë parasysh se çfarë OS ka tableti juaj i lirë, ndonëse mirë thuhen gjithçka, ne që e administrojmë këtë portal nuk jemi shumë pro disa, por shumë përdorues kanë pasur përvoja të mira ose janë mësuar me të caktuara. Sido që të jetë, ne ju ofrojmë vlerësimet më të mira të Android, Windows, iOS ose FireOS, por si përmbledhje mund të themi se të gjitha këto janë të përshtatshme, pasi ato janë shumë miqësore për përdoruesit.
 • Cili tablet për fëmijë është më i mirë për fëmijën tim? Ky ishte një nga publikimet më të kërkuara. Gjithnjë e më shumë familje po vënë baste për përdorimin e tabletave për të vegjlit në shtëpi. Megjithatë, që kjo të mos dalë jashtë kontrollit dhe t'i lërë fëmijët tanë në duart e teknologjisë, një tablet i mirë për fëmijë duhet të ketë kontrollin prindëror dhe të ketë disa funksione për të vegjlit. Qasja në aplikacione dhe bllokimi i të tjerëve është thelbësor për të siguruar kontrollin e përdorimit të tabletit nga fëmijët, dhe në këtë rast ne i përmbushim edhe një herë pritshmëritë.
 • Cila është tableta më e mirë? Për ata që duan më të mirën nga më të mirat. Pak kohë më parë thamë se si tabletët kinezë nuk janë më të besueshëm për t'u blerë, ndaj vendosëm të sjellim një artikull që i referohej të kundërtës, pra tabletave më të mirë që mund të gjenden sot në treg. Ne i kemi përpiluar ato duke marrë parasysh shumë faktorë si softuerin ashtu edhe hardueri i tabletit, kështu që përsëri, e lëmë të përtypur në mënyrë që të mos ketë dyshime për të dhe duhet të përdorni dhjetëra faqe të ndryshme për të përcaktuar vendin më të mirë ose pajisjen celulare më të mirë.

Bleni një tablet apo laptop?

Kur bëhet fjalë për blerjen e një pajisjeje elektronike që mund ta mbani me vete gjatë gjithë kohës, shumë përdorues kanë një pyetje shumë të zakonshme: Çfarë është më mirë të blini? Një tablet apo një laptop? Në shumë raste ato shihen si dy produkte që mund të zëvendësojnë tjetrin. Edhe pse disa aspekte duhet të merren gjithmonë parasysh kur blini njërën ose tjetrën.

Mbi të gjitha, përdoruesi duhet të jetë i qartë për përdorimin që dëshiron të bëjë të pajisjes në fjalë. Kjo është diçka që do të jetë me rëndësi jetike për ju kur të merrni vendimin për të blerë një laptop ose tablet. Por nuk është e vetmja gjë që duhet marrë parasysh. Ka një sërë aspektesh shtesë, të cilat i përmendim më poshtë.

Gjëja e parë që duhet të jeni të qartë është se për çfarë dëshironi të përdorni pajisjen. Një tabletë shihet përgjithësisht si një produkt i kohës së lirë. Sidomos kur shfletoni, shkarkoni aplikacione ose lojëra ose shikoni seriale dhe filma me të. Mungesa e një tastierë në të zakonisht e bën të vështirë që ajo të jetë një opsion i mirë për të punuar.

Edhe pse mund të blini tastierë ose ka modele që vijnë me një të tillë, të lëvizshëm, të përfshirë. Prandaj ka shumë modele të destinuara për të studiuar apo punuar, megjithëse janë më të paktat, në këtë kuptim. Konsumatorët shpesh zgjedhin fillimisht një laptop për punë. Meqenëse është më i fuqishëm, ai ka një tastierë, si dhe ka mjetet e duhura për të punuar, si një ekran më të madh, ndër të tjera.

Buxheti është gjithashtu një faktor përcaktues. Një laptop është dukshëm më i shtrenjtë se një tablet, në shumicën e rasteve. Prandaj, buxheti i disponueshëm mund të përcaktojë blerjen e një ose një produkti tjetër në një kohë të caktuar. Edhe pse për fat ka gjithmonë oferta, promovime ose mundësi bastesh për produkte të rinovuara, të cilat ju lejojnë të kurseni disa para në blerje.

Por për sa kohë që e keni të qartë përdorimin që dëshironi t'i bëni produktit, do të dini nëse në rastin tuaj është më mirë të blini një laptop apo një tablet. Në vazhdim do të flasim për avantazhet që ka secili produkt ndaj tjetrit.

Avantazhet e një tableti kundrejt një laptopi

Nga njëra anë, tabletët janë një produkt më i lirë, në përgjithësi, në krahasim me një laptop. Nëse po kërkoni diçka të thjeshtë, mund të blini një tablet edhe për 100 euro ose më pak. Pra do të thotë më pak përpjekje për xhepin e konsumatorit në shumicën e rasteve. Gjithmonë ka tableta të nivelit të lartë, me çmime deri në 600 euro. Por çmimi mesatar është më i ulët se ai i një laptopi.

Madhësia e një tableti është diçka që i bën ata veçanërisht të rehatshëm. Meqenëse dizajni i tyre është zakonisht i hollë, ato peshojnë pak dhe pavarësisht se kanë një ekran 10 ose 12 inç në disa raste, ato nuk janë shumë të mëdha. Kjo do të thotë se ato mund të barten në një çantë shpine gjatë gjithë kohës. Prandaj, ato janë një produkt ideal për t'u marrë në një udhëtim, pasi peshojnë dhe zënë më pak se një laptop.

Nga ana tjetër, tabletët mund të jenë më të rehatshëm kur luani lojëra, shikoni video ose shkarkoni aplikacione. Është një produkt i destinuar në shumicën e rasteve për këto funksione. Prandaj, ata kanë një ekran të mirë për të konsumuar përmbajtje dhe është e lehtë të shkarkosh lojëra (në shumicën e rasteve falas) për të luajtur nga një tabletë.

Një nga avantazhet e mëdha që zakonisht ofron një tablet është lehtësia e përdorimit. Shumica e tyre përdorin Android, i cili është një sistem operativ i lehtë për t'u përdorur. Ndërfaqja e tij është e thjeshtë, intuitive dhe nuk ka komplikime. Kjo e bën shumë të lehtë përdorimin e një tableti për të gjitha llojet e përdoruesve.

Kur bëhet fjalë për leximin, një tablet mund të jetë më i rehatshëm se një laptop. Shumë përdorues përdorin tabletin e tyre si eReader. Kjo ju lejon të hapni dokumente si PDF me komoditet të plotë. Kështu që ju mund të lexoni libra, ose të studioni në të pa shumë probleme. Përveç kësaj, duke qenë kaq i lehtë, mund ta merrni kudo me vete, gjithashtu çdo ditë me transport publik, për shembull.

Një aspekt tjetër që nuk mund të harrohet në rastin e një tableti janë kamerat. Tabletat sot zakonisht kanë dy kamera, një përpara dhe një të pasme. Kjo është diçka që lejon shumë më tepër përdorime të tyre. Mund të bëni telefonata me video, si dhe të fotografoni me to. Është gjithashtu e mundur të përdoret kamera për të skanuar dokumente, falë aplikacioneve që janë të disponueshme.

Së fundi, procesi i ndezjes dhe fikjes së tij është shumë i thjeshtë. Kjo jo vetëm që lejon një përdorim më të mirë të tabletit. Gjithashtu lejon që nëse në një moment të caktuar dëshirojmë të konsultohemi me diçka, thjesht duhet të shtypim butonin e ndezjes dhe tableti të jetë sërish aktiv. Çfarë na lejon ta kemi në dispozicion sa herë të duam.

Disavantazhet e një tableti kundrejt një laptopi

Mungesa e tastierës e bën një tabletë jo aq të përshtatshëm sa një laptop kur punon. Duke qenë se të shkruarit në ekran nuk është diçka komode, përveçse është rraskapitës nëse bëhet për një kohë të gjatë. Edhe pse ka tastiera me të cilat mund të përdoret një tablet për këtë qëllim, nuk është e njëjta gjë. Përveçse duhet të lidhni tastierën sa herë që dëshironi të shkruani diçka.

Gjithashtu, një tablet ka më pak energji dhe ruajtje sesa një laptop. Prandaj, nëse një përdorues dëshiron të ketë shumë skedarë, të çfarëdo lloji, në rastin e një tableti, ato do të jenë më të kufizuara. Sepse një problem tjetër që shfaqet shumë shpesh në tableta është se ka modele që nuk ju lejojnë të zgjeroni hapësirën ruajtëse. Diçka që kufizon më tej mundësitë e përdoruesit.

Sidomos kur bëhet fjalë për kryerjen e disa detyrave, kjo mund të vërehet. Meqenëse një tablet, veçanërisht ato më modestet, priren të prishen ose të punojnë ngadalë nëse keni disa aplikacione ose procese të hapura. Një laptop do t'ju lejojë të kryeni disa procese në të njëjtën kohë pa shumë probleme.

Bateria e një tableti zakonisht ka më shumë kufizime. Edhe pse shumë tableta mund të përdoren për orë të tëra, konsumi është zakonisht i lartë. Pra, nëse luani shumë ose jeni duke parë përmbajtje në të, konsumi i baterisë zakonisht është i lartë, që do të thotë se bateria nuk do të zgjasë shumë orë. Diçka që mund t'ju bëjë ta shijoni më pak.

Një laptop ka gjithashtu mjete më të mira kur bëhet fjalë për të punuar dhe lidhur me produktivitetin. Shumë nga programet që përdorni për të shkuar në punë, pavarësisht nëse është një paketë zyre ose programe për profesionistë, funksionojnë më mirë në një kompjuter portativ. Madje ka disa që mund të përdoren vetëm në kompjuter. Që do të thotë se në këtë rast nuk duhet të vini bast në tabletë.

Audioja është një nga pikat e dobëta të tabletave. Nuk ka ende shumë përmirësime në përgjithësi, në disa modele specifike të nivelit të lartë ka pasur ndryshime. Por kjo është diçka që mund të vërehet kur shikoni filma, dëgjoni muzikë ose luani lojëra. Përvoja mund të dëmtohet në këtë kuptim.

Ne do të vazhdojmë si gjithmonë zgjerimin e informacionit në portal. Dikur raportonim për lançimet dhe përkushtoheshim më shumë për një portal lajmesh, por më në fund për shkak të përfshirjes së shumë përdoruesve kemi marrë një rrugë tjetër, më të vështirë dhe të zgjatur dhe jemi të përkushtuar në vlerësimin e tabletëve që po dalin. Mund të duhen javë për të nxjerrë një artikull të ri, por ata tashmë thonë cilësia është duke pritur, dhe në rastin tonë mendojmë se është plotësisht e vërtetë.

Kështu, duke preferuar të ofrojmë informacion cilësor me të gjitha informacionet dhe lidhjet në dispozicion, mendojmë se ata që na vizitojnë nuk kanë nevojë për një faqe tjetër, pasi në një vit kemi krijuar një faqe interneti me qindra fjalë që i referohen tabletave.

Ku të blini një tabletë të lirë

Nëse jeni duke kërkuar blej një tabletë të lirë, ju keni disa opsione ku mund të blini markat dhe modelet më të mira, si p.sh. 

 • Amazona: gjigandi i shitjeve online pozicionohet si një nga opsionet më të preferuara, pasi ka një mori ofertash dhe të gjitha markat dhe modelet që mund të imagjinoni. Kjo ju jep mundësinë të gjeni pikërisht atë që kërkoni. Përveç kësaj, ju keni të gjitha garancitë dhe sigurinë që ofron kjo platformë, përveç shkathtësisë së dërgesës nëse keni një abonim Prime. 
 • mediamarkt: zinxhiri gjerman ju mundëson mundësinë e blerjes së tabletit tuaj me një çmim të mirë si duke shkuar në pikën më të afërt të shitjes, ashtu edhe nga faqja e tij e internetit, në mënyrë që të dërgohet në shtëpinë tuaj. E meta më e madhe është zakonisht kufizimi përsa i përket shumëllojshmërisë, pasi nuk i ka të gjitha markat dhe modelet. 
 • Gjykata angleze: dyqani spanjoll ka gjithashtu një përzgjedhje të disa prej markave dhe modeleve më të njohura. Çmimet e tij nuk janë më të ulëtat, por ka disa oferta dhe promocione për t'i marrë këto produkte më të lira. Sigurisht, ju lejon gjithashtu të zgjidhni midis blerjes në dyqanin fizik ose porosisë online. 
 • Komponentët e PC: Ky gjigant tjetër i teknologjisë Murcian ka çmime të mira dhe ato priren të ofrojnë shpejt, përveç ofrimit të shërbimit të mirë. Ka një numër të madh markash dhe modelesh, pasi vepron si ndërmjetës për shumë shitës të tjerë, megjithëse jo në të njëjtin nivel me Amazon. 
 • E veshur: Ky zinxhir tjetër teknologjik ka gjithashtu disa modele të lira tabletash. Në këtë rast, ju gjithashtu keni mundësinë të shkoni në dyqanet në zonën tuaj për të blerë pikërisht atje, ose të kërkoni që të dërgohet në shtëpinë tuaj. 
 • ndërprerje: zinxhiri gala ka dyqane në të gjithë territorin spanjoll, përveç opsionit për të blerë online nga faqja e tij e internetit. Sido që të jetë, do të gjeni disa marka dhe modele tabletash dhe me çmime të arsyeshme. Përveç kësaj, përfundimisht ata kanë edhe disa promovime në mënyrë që të kurseni disa euro. 

Kur është koha më e mirë për të blerë një tabletë më të lirë?

Së fundi, një gjë është të blesh një tabletë të lirë dhe një tjetër është të blesh një tabletë edhe më të lirë. Për të shijuar pazare autentike, mund të prisni disa ngjarje ku disa modele bëhen pazare: 

 • Zi e premte: E Premtja e Zezë festohet çdo vit të Premten e fundit të Nëntorit. Një datë në të cilën pothuajse të gjitha ndërmarrjet, si dyqanet fizike ashtu edhe ato online, ofrojnë një mori ofertash që mund të arrijnë në 20% ose më shumë në disa raste. Prandaj, është një mundësi e shkëlqyer për të marrë teknologjinë me çmimin më të mirë.
 • Cyber ​​e hënë: Nëse e humbët mundësinë e së Premtes së Zezë, ose ajo që po kërkoni nuk ishte e disponueshme, keni një shans tjetër të dytë të hënën pasuese pas të Premtes së Zezë. Ky event vendos shumë produkte me zbritje të mëdha në dyqanet kryesore online.  
 • Dita e Kryeministrit: kjo ditë festohet çdo vit dhe është ekskluzive për përdoruesit që kanë një abonim në Amazon Prime. Të gjithë ata, në këmbim të pagesës së këtij abonimi, do të kenë akses në oferta speciale vetëm për ta dhe në një mori produktesh dhe kategorish.